logo


Dini makale

Sadaka-i Fıtır

Sadaka-i Fıtır

Iyi akşamlar arkadaşlar. Ramazan ayının 28. gecesi iftarımızı açtıktan sonra yine bir dini makale ile sizlerleyiz. Bu akşam sizlere Sadaka-i fıtır yani halk dilinde fitre olarak bilinen şeyin ne olduğunu, farzmi yoksa vacipmidir.? bunları anlatacağız.

Ramazân-ı Şerîf’in sonuna yetişen ve aslî ihtiyaçlarından başka en az nisâp miktârı (80.18 gr. altın veya aynı kıymette) bir mala sahip bulunan her Müslümanın vermesi vâcip olan bir sadakadır. Sadaka-i fıtır, zekât farz olmadan önce, orucun farz kılındığı sene vâcip olmuştur.

Sadaka-i fıtır, orucun kabul edilmesine, ölüm sıkıntılarından ve kabir azâbından kurtuluşa vesîledir. Yoksulların ihtiyaçlarını gidermeye, bayram neşesinden onların da istifâde etmelerine bir yardımdır.

Her Müslümanın kendisi ve fakir olan küçük çocuğu için fitre vermesi vâciptir.

Büyük çocuğunun ve zengin olan çocuğunun fitresi babasına vâcip değildir.

Sadaka-i fıtır, Ramazan Bayramı’nın birinci günü fecr-i sâdıkın doğuşundan (sabah namazı vaktinin girmesinden) itibâren vâcip olur. Fakat fakirler, bununla bayram namazından evvel noksanlarını tedârik etsinler diye önce verilmesi menduptur.

Ramazan Bayramı’nın birinci günü fecrin doğuşuyla vâcip olduğundan fecirden önce çocuk dünyaya gelse onun için de fitre vâcip olur. Şâyet fecirden sonra doğarsa bir şey lâzım gelmez.

Bir kimse, büyük evlâtlarının fitrelerini onların izinleriyle verebilir.

Kendi âilesi, idâresinde bulunduğu takdirde -âdeten izin bulunduğundan- izinleri olmaksızın vermesi de kâfidir.

Bir kimse kendi fitresini, fakir olan eşine, anasına, babasına veya oğluna veremez.

Fitreyi bayram namazından sonraya bırakmak mekruhtur.

Müstehap olan, namazdan evvel verilmesidir.

Resûlullâh Efendimiz (s.a.v.) buyurdular: “Allâhü Teâlâ,  fitreyi, oruç tutanı boş, faydasız ve çirkin sözlerden temizlemek ve fakirleri doyurmak için vâcib kıldı. Kim fitreyi bayram namazından önce verirse makbul bir sadaka-i fıtır olur. Bayram namazından sonra verirse diğer sadakalar gibi bir sadaka olur.” (S. Ebû Dâvûd)

Bir önceki yazımda « makalem var.
yetişkin sohbet | geveze sohbet | bedava sohbet | çet sohbet | cinsel sohbet |
958 kez okundu yorum yok Dini Bilgiler
ETİKETLER :


Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

islami sohbet | dini sohbet | islami chat | chat