logo


32 farz

32 farzı bilip inanmak

32 farzı bilip inanmak

Bu güzel ve sıcak pazar gününden herkese Esselamu Aleyküm. Islami sohbet olarak bu günkü makalemiz 32 farzı bilip inanmak olacaktır. 32 farzı bilip inanmak ve dînin zarûrî meselelerini bilip inanmak herkese farz-ı ayındır. Dînin zarûrî meselelerinin en büyük rüknü îmanın şartlarıdır. Bunlarda şüphe câiz değildir. Zira şüphe olan yerde îmân bulunmaz.

Çocukluğundan itibaren dünya işleri ile meşgul olup dinine âit îman ve amel bilgilerini öğrenmeye vakit ayıramayanlar -Allah muhafaza- bu cehaletle âhirete giderlerse cehenneme müstehak olurlar.

32 farzı bilip inanmak bu sebeple bütün mükellef erkek ve kadınlar otuz iki farzı, evvela îmanın şartlarını öğrenip evladlarına ve emri altındakilere de öğretmelidir. Zira îman olmayınca amelin faydası olmaz. Şimdi sizlere islamisohbet.org ailesi olarak 32 farzi tekrar anlatacağız.

İşte 32 farz

İmanın şartları: 1- Allâh’ın varlığına ve birliğine 2- Meleklerine 3- Kitaplarına 4- Peygamberlerine 5- Ahiret gününe 6- Kadere; hayır ve şerrin Allâhü Teâlâ’nın takdiri ile olduğuna inanmak.

İslâm’ın şartları: 1-Kelime-i şehâdet getirmek 2-Namaz kılmak, 3- Oruç tutmak 4- Zekât vermek 5-Haccetmek.

Guslün farzları: 1- Ağza su vermek 2- Burna su vermek

3- Bütün bedeni yıkamak.

Abdestin farzları: 1- Yüzünü yıkamak 2- Kollarını (dirsekleriyle beraber) yıkamak 3- Başının dörtte birini meshetmek 4- Ayaklarını (topuklarıyla beraber) yıkamak.

Teyemmümün farzları: 1- Niyet etmek 2- Ellerini toprağa vurup yüzünü, sonra tekrar toprağa vurup kollarını meshetmek.

32 farzı bilip inanmak Namazın farzları: Namazın dışında olanlar: 1- Hadesten tahâret (Abdesti yoksa abdest almak, cünüp ise gusletmek) 2- Necâsetten tahâret (Vücudunu, elbisesini ve namaz kıldığı yeri necâsetten temizlemek) 3- Setr-i avret (Namaz kılarken vücudunda örtmesi icap eden yerleri örtmek) 4- İstikbâl-i Kıble (Kâ’be’ye dönmek) 5- Vakit 6- Niyet. Namazın içinde olanlar: 1- İftitah tekbîri (Namaza Allâhü ekber ile girmek) 2- Kıyâm (ayakta durmak) 3- Kırâat (Kur’ân okumak) 4- Rükû 5- Secde 6- Kâde-i ahîre (Son oturuş).

Bir önceki yazımda « makalem var.
yetişkin sohbet | geveze sohbet | bedava sohbet | çet sohbet | cinsel sohbet |
1.390 kez okundu yorum yok Dini Bilgiler
ETİKETLER :


Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

islami sohbet | dini sohbet | islami chat | chat