logo


Gusül (Boy) Abdesti

Gusül (Boy) Abdesti

Gusül (Boy) Abdesti

Sevgili islamisohbet.org ailesi.. Bu mübarek cuma gününden herkese günaydın. Saatlerimiz 07:26’yı göstermekte ve bizler bu gün sizlere günün ilk dini bilgisi olan Gusül (Boy) Abdesti isimli makalemizi yazmaktayız. Tabiki hepimiz boy abdestini almayı biliyoruz ama emin olun ki hepimizin bu konuda eksikleri vardır.

Işte bu makale sonrası Gusül (Boy) Abdesti konusunda herkes eksiklerini giderip tam manası ile boy abdesti almış olacaklar inşallah.

Guslün farzları üçtür:

1- Ağzı, boğazın başlangıcına kadar yıkamak,

2- Burnun içini, yumuşak yerini geçinceye kadar yıkamak,

3- Bütün bedeni yıkamaktır.

Dişler arasında yemek artığı varsa ihtiyâtlı olan onu çıkarmaktır. Burun içinde kurumuş kirin altına su ulaştırmak ve ağzı tamamen yıkamak lâzımdır. Ancak oruçlu, orucunu korumak için ağza ve burna su vermekte mübâlağa etmez.

Sünnet üzere gusül şöyledir:

Evvelâ ellerini bileklerine kadar üç kere yıkar, ön ve arka istincâ yerlerini -necâset yok ise de- yıkar, bedeninde necâset var ise temizler. Sonra tam bir abdest alır. Başına, sağ omzuna ve sol omzuna su döker, bütün âzâlarını üçer kere yıkar.

Nehirde veya kendine âit suda daha fazla yıkayıp suyu isrâf etmek tahrîmen mekruhtur. Başka birinin (veya bir vakfın) suyunu israf etmek haramdır.

Suyu ilk döktüğünde bedenini eliyle ovmak da sünnettir.

Gusül (Boy) Abdesti namaz vaktine kadar geciktirmekte günah yoktur. Ancak eli ve ağzı yıkamadan yeyip içmek mekruhtur.

Cünübün mescide girmesi, bir âyetin tamamını okuması veya eli ile tutması ve mushafa eliyle dokunması câiz değildir. Amma zikir ve tesbîhleri ve duâları okuması câizdir.

Cuma ve bayram namazları için Gusül (Boy) Abdesti almak sünnettir. (Şerhu Dürri Yektâ)

Bir önceki yazımda « makalem var.
yetişkin sohbet | geveze sohbet | bedava sohbet | çet sohbet | cinsel sohbet |
2.441 kez okundu yorum yok Dini Bilgiler, Genel
ETİKETLER :


Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

islami sohbet | dini sohbet | islami chat | chat