logo


Kadir gecesinin bazı hususiyetleri

Kadir gecesinin bazı hususiyetleri

Kadir gecesinin bazı hususiyetleri

Merhaba arkadaşlar.. Her gün bir dini makale her gün yeni bir dini bilgi sloganı ile çıktığımız yoldaki ilk dini makalemiz bu gece idrak edeceğimiz Kadir Gecesi ile ilgili olacaktır. Kadir gecesinin bazı hususiyetleri isimli makalemizi sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyor şimdiden hepinize hayırlı kandiller diliyoruz.

Cenâb-ı Hak, bazı kıymetli şeyleri birçok hikmetler için gizlemiştir: Kullarının bütün ibâdet ve tâatlara rağbet etmesi için rızâsını ibâdet ve tâatlarda; büyük-küçük günahlardan kaçınmaları için gadabını günahlarda; bütün isimlerine ta’zîm edilmesi için İsm-i A’zam’ı Kur’ân-ı Kerîm’de; bütün namazların muhâfaza edilmesi, hepsine ehemmiyet verilmesi için salât-ı vüstâ (orta namazı)nın hangi namaz olduğunu; günün tamamında duâ edilmesi için cuma günündeki icâbet saatini (duânın kabul edilen vaktini); hiç kimseyi hor ve hakîr görmemek için velî kullarını; Ramazan’ın her gecesini ibâdet ve tâatla ihyâ edip daha çok sevap kazansınlar diye de Kadir Gecesi’ni gizlemiştir.

Kadir gecesinin bazı hususiyetleri birkaçı:

Resûl-i Ekrem Efendimiz (s.a.v.) Kadir Gecesi’nin bâzı alâmetlerini bildirmiştir:

O gece gökyüzü parlak ve bulutsuz, hava latîf olur; soğuk veya sıcak olmaz. O gecenin sabahında güneş ziyâsız (solgun) olarak doğar.

Kadir Gecesi, içerisinde Kur’ân-ı Kerîm indirilen mübârek gecedir.

Bu gecede yapılan ibâdet (içinde Kadir Gecesi olmayan) bin ayda yapılan ibâdetten daha hayırlıdır. Resûlullâh Efendimize (s.a.v.) kendisinden önceki ümmetlerin ömrü gösterildi. Ümmetinin ömürlerini kısa gördü. Bunun üzerine Hz. Allah bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi’ni ihsân etti.

Kadir gecesinin bazı hususiyetleri meleklerin ve Rûh’un inmesi: Bu gecenin esrârını görmek üzere inen meleklerden yeryüzü dolup daraldığı için bu geceye darlık mânâsına olan “kadr” ismi verilmiştir. Resûlullâh Efendimiz (s.a.v.) buyurdular ki:

“Kadir Gecesi olunca Allâhü Teâlâ, Cebrâil’e (as.) emreder. Cebrâil (as.) yanlarında yeşil bir sancak bulunan meleklerle yeryüzüne inip sancağı Ka’be’nin üzerine dikerler. Cebrâil (as.) bu gece melekleri teşvik eder. Onlar da her ayakta bulunana, durana, oturana, namaz kılana ve zikredene selâm verir ve onlarla musâfaha eder, yaptıkları duâlara âmin derler. Bu, fecir vaktine kadar devam eder.” Bu gece, sabah vaktine kadar selâmettir.

Bir önceki yazımda « makalem var.
yetişkin sohbet | geveze sohbet | bedava sohbet | çet sohbet | cinsel sohbet |
1.108 kez okundu yorum yok Dini Bilgiler
ETİKETLER :


Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

islami sohbet | dini sohbet | islami chat | chat