logo


Ana ve babaya iyilik

Ana ve babaya iyilik

Ana ve babaya iyilik

Günaydın arkadaşlar. Ramazan bayramının 3. ve son günü sabahı yine sizlerleyiz. Bu gün Ana ve babaya iyilik  isimli makalemizde Ana ve babaya iyilik sonucu nelerin olacağını anlatacağız.

Bedir Harbine katılanlardan Ebû Üseyd (r.a.) anlatıyor: Peygamber Efendimiz (s.a.v.) ile beraber oturuyordum. Ensardan bir zat geldi ve “Yâ Resûlallah. Annem ve babam vefat ettikten sonra onlara yapabileceğim iyilik var mı?” diye sordu. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) “Evet, onlara duâ ve istiğfarda bulunmak, vasiyetlerini yerine getirmek, onların arkadaşlarına ikramda bulunmak, anne babanın akrabalarına sıla-i rahimde bulunmak. İşte yapman gerekenler bunlardır” buyurdular.

Ebû Gassân (r.a.) anlatıyor: Bir gün babamla beraber mahallede yürüyorduk. Ebû Hüreyre ile karşılaştık. Bana “Yanındaki kim? diye sordu. “Babam” dedim.

“Babanın önünde yürüme. Ya arkasında veya yanında yürü. Babanla arana hiç kimseyi alma. Birlikte yemek yerken babanın baktığı eti alma. Belki onu baban yemek isteyebilir.” dedi.

Ana ve babaya iyilik, evladın ana babasına karşı yapması vacip olan haklar:

1- Acıktıkları zaman onları doyurmak,

2- Elbisesiz kaldıkları zaman giydirmek,

3- Hizmetine ihtiyaç duydukları zaman hizmet etmek,

4- Çağırdıkları zaman ‘efendim’ diyerek koşmak,

5- Günah olmayan bir şey emrettikleri zaman itaat etmek,

6- Onlara yumuşaklıkla, güzel söz ve lütufla konuşmak,

7- Kendisi için razı olduğu şeylere onlar için de razı olmak,

8- Onları kendine tercih etmek,

9- Kendisine her duâ ettiğinde onlar için de duâ etmek.

Kim anne babasına duâyı terk ederse Allâhü Teâlâ dünyada ona geçim sıkıntısı verir. İbn-i Abbâs (r.a.) şöyle buyurdu: “Anne babaya iyilikten sonra Allâhü Teâlâ’ya daha çok yaklaştıran başka amel bilmiyorum.”

Hz. Âişe (r.anhâ) “Resûlullâh’ın Ashabı içinde anne babasına en çok iyilik eden iki kişi Osman bin Affan ve Hârise bin Nûman’dır.” buyurmuştur.

Bir önceki yazımda « makalem var.
yetişkin sohbet | geveze sohbet | bedava sohbet | çet sohbet | cinsel sohbet |
1.083 kez okundu yorum yok Dini Bilgiler
ETİKETLER :


Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

islami sohbet | dini sohbet | islami chat | chat